Powiew Prowansji

2017-09-16

Prowansja to region położony w południowo-wschodniej Francji, nad Morzem Śródziemnym. Słynie z bujnej przyrody, pól lawendy, cudownych smaków i zapachów. Styl prowansalski to jeden z ulubionych sposobów na aranżację przytulnych i eleganckich wnętrz, nawiązujący do sielskich wsi.

Po prowansalsku
Styl prowansalski charakteryzuje się jasnymi, pastelowymi barwami: złamanymi bielami, beżem i odcieniami szarości. Jako dodatki pojawiają się mocniejsze kolorystyczne akcenty: żółcienie, błękity i delikatne fiolety.

Styl ten kocha materiały naturalne. Jeśli chodzi o tkaniny, będzie to głównie bawełna i len, w przypadku mebli dominuje drewno, choć pojawiają się również elementy, a nawet całe meble  wykonane z żeliwa.

Stoły w stylu prowansalskim
Zasada wykorzystywania naturalnych materiałów dotyczy oczywiście również stołów. Stoły prowansalskie posiadają drewniane blaty, najczęściej z widocznym łączenia poszczególnych desek. Blaty stołów prowansalskich osadzone na lekko zdobionych, również drewnianych nogach, choć inną wersją mogą być nogi żeliwne.

Stoły prowansalskie nawiązują kolorystycznie do dominujących w tym stylu kolorów i tendencji – blaty mogą zachować naturalny kolor drewna lub są np. bielone. Nogi stołów mogą mieć odmienną, nawet bardzo kontrastującą z blatem, kolorystykę.

Meble, w tym stoły prowansalskie bywają również celowo lekko postarzone, wtedy nabierają wyjątkowego charakteru.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.