Rodzaje map

2017-11-22

Obecnie istnieje wiele rodzajów map świata. Które z nich mają jednak największą wartość edukacyjną? Jakie jest przeznaczenie poszczególnych typów map świata?

Mapa świata polityczna

Jedną z najpopularniejszych jest z całą pewnością mapa polityczna świata. Umożliwia ona przede wszystkim zapoznanie się z układem politycznym państw na świecie. Mapa świata polityczna to sposób na to, aby dowiedzieć się, gdzie leżą poszczególne kraje, z kim graniczą i jakie przepływają przez nie rzeki. Ponadto, na mapie świata politycznej przeważnie oznaczone są również stolice państw.

duży format politycznej mapy świata

Zdjęcie pochodzi ze sklepu Galeria Plakatu

Warto zauważyć, że mapy polityczne konstruowane są na różne sposoby. Popularne są wielkoformatowe mapy, które bez trudu można wieszać na dowolnych ścianach. Jednakże, zdarza się również, że mapy pojawiają się w formie globusów. Przeważnie jednak w tym wypadku są to mapy geograficzne, a nie polityczne. Ponadto, należy też zauważyć, że mapa świata polityczna obecna jest w absolutnie każdym atlasie geograficznym.

Mapa geograficzna

Innego rodzaju mapą, która również jest bardzo popularna, jest mapa geograficzna świata. Różnica pomiędzy oboma rodzajami map jest widoczna gołym okiem. Na mapie geograficznej wyróżnione są wszelkie pasma górskie, rzeki, niziny itd. Tego wszystkiego nie ma na mapie politycznej świata, która skupia się na granicach między krajami.

Niewątpliwie, w atlasie świata, o którym była mowa wcześniej, większość map to właśnie mapy geograficzne. Nie oznacza to jednak wcale, że mapy polityczne są mniej wartościowe. Łatwiej bowiem przedstawić cały świat na jednej mapie politycznej niż na jednej mapie geograficznej.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.