Kątowniki

2018-04-05

Kątowniki są powszechnie używane w naszych piwnicach, strychach i garażach. Każdy kto stawiał meblościankę lub regał wie co to jest kątownik, ale mało kto wie że pod tą nazwą kryje się również urządzenie pomiarowe.

Kątownik

Kątowniki są szeroko stosowane w budownictwie, ślusarstwie oraz stolarstwie. Zapewne zastosowań znalazłoby się parę więcej, ale wspomniane trzy są najważniejsze. Kątownik jest to przyrząd, który pozwala w warunkach roboczych uzyskać odpowiedni kąt. Najczęściej jest to kąt dziewięćdziesięciu stopni, rzadziej czterdziestu pięciu. Inne kąty są używane zdecydowanie rzadziej, ale również wchodzą w grę.

Jakie mamy kątowniki?

Kątowniki różnią się miedzy sobą. Największą różnicą jest zazwyczaj materiał z jakiego jest wykonany oraz rozmiar. Najczęściej wykorzystywane są kątowniki stalowe. Związane jest to przede wszystkim z tym, że są one najbardziej wytrzymałe. Niemal zawsze wykorzystuje się je w budownictwie oraz w ślusarstwie. Stolarstwo korzysta często z kątowników drewnianych oraz aluminiowych. Kątowniki na swoich ramionach mają często skalę (szczególnie pomocne jest to podczas wykonywania mebli).

Kątowniki stalowe oraz inne są urządzeniami, do których dotarła również elektronika. Coraz bardziej popularne są modele, które mają wyświetlany zadany kąt na wyświetlaczu (dodatkowo są regulowane), a w podstawie montowana jest poziomica. Narzędzie takie jest bardzo użyteczne w pracy.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.