Jakie są rodzaje płyty wiórowej?

2018-09-11

W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić płyty wiórowe jednowarstwowe, które zbudowane są z wielu wiórów tworzących jednorodną warstwę, jak i również płyty wielowarstwowe, które składają się z kolei z wielu różnych warstw.

Trzywarstwowa płyta wiórowa

Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie trzywarstwowe płyty wiórowe, które składają się z dwóch warstw zewnętrznych i jednej warstwy wewnętrznej. Jeżeli chodzi o warstwy zewnętrzne to najczęściej zbudowane są one z bardzo drobnych i cienkich wiórów płaskich. W dzisiejszych czasach wielu producentów korzysta także z dobrodziejstwa specjalnych mikrowiórów. Warstwy pośrednie zbudowane są z kolei z bardzo cienkich wiórów płaskich. Warto waspomnieć również i o tym, że w zewnętrznych i pośrednich warstwach znajduje się więcej kleju niż w warstwach wewnętrznych. Zdecydowanie większa jest również sama gęstość poszczególnych warstw.

płyta wiórowa

Płyty frakcjonowane

Nowością na rynku są niezawodne płyty frakcjonowane, które w ostatnim czasie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. W płytach tych wielkość poszczególnych wiórów zwiększa się od płaszczyzny płyty do jej środkowi. Frakcjonowana płyta wiórowa nie ma wyraźnego podziału na warstwy, ale pod względem właściwości porównywalna jest najczęściej do płyty wielowarstwowej. Niektórzy producenci sprzedają także płyty warstwowo frakcjonowane, w których to frakcjonowane są najczęściej tylko warstwy zewnętrzne.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.