Jakie są rodzaje łóżek sypialnianych?

2020-12-02

Jakie łóżko kupić? To pytanie staje przed każdym, kto przymierza się do urządzania sypialni. Wybór łóżka sypialnianego to niełatwe zadanie. Oferta sklepów meblowych jest ogromna, zarówno jeśli chodzi o typy łóżek, jak i o rodzaje materacy. Czym się kierować przy wyborze? Jakie są typy łóżek dostępne obecnie na rynku? I który z nich sprawdzi się najlepiej, gwarantując komfortowy i bezpieczny sen? 

Dlaczego łóżko, a nie kanapa rozkładana? 

Jeszcze do niedawna za równoprawną alternatywę dla klasycznego łóżka uznawano rozkładaną kanapę. Tymczasem to rozwiązanie, choć ma wiele zalet, nie dorówna wygodą tradycyjnemu łóżku z materacem…

Kanapa dobrze sprawdza się w małych mieszkaniach, gdzie nie ma miejsca na łóżko. Łączy bowiem dwie funkcje, czyli za dnia zapewnia miejsce do relaksu czy przyjmowania gości, a w nocy staje się miejscem do spania. Większość modeli posiada także pojemnik na pościel.

Jeśli chodzi o wady, przede wszystkim kanapa nie pozwala kręgosłupowi przyjąć optymalnej pozycji. Jej powierzchnia jest często nierówna, nie gwarantuje amortyzacji nacisku jak dobrej klasy materac. Spanie na niej przez dłuższy czas może spowodować dyskomfort i wady postawy. Bywa także przyczyną kłopotów z zasypianiem czy częstych wybudzeń.  Dlatego jeśli tylko istnieje możliwość zakupu łóżka – to lepsze i bezpieczniejsze rozwiązanie. Kanapę lepiej traktować jako ostatnie wyjście z sytuacji lub jako zapasowe miejsce do spania np. dla gości. 

Typy łóżek do sypialni – czym się wyróżniają? 

Wygodne łóżko to najlepszy wybór, jeśli chodzi o kręgosłup. Powinno zapewniać mu prawidłowe oparcie i dopasowywać się do pozycji, w której znajduje się ciało. Jakie łóżko wybrać? Na polskim rynku największą popularnością cieszą się dwa typy: łóżko ramowe oraz łóżko kontynentalne.

Łóżko ramowe to najczęściej wybierana opcja. Zwykle kupuje się oddzielnie ramę w wybranej estetyce, a także stelaż, który ma za zadanie podtrzymać materac i amortyzować nacisk. Najważniejszym elementem jest bez wątpienia właśnie materac. Musi mieć odpowiednią grubość i twardość, by zapewniał oparcie, ale też nie wymuszał nienaturalnej pozycji. Trzeba dopasować go do swojej masy ciała, pozycji przybieranej zwykle w czasie snu oraz osobistych preferencji. Łóżka ramowe są niezwykle uniwersalne, a z dobrej jakości stelażem i materacem – bardzo wygodne i zdrowe dla kręgosłupa.

Inna możliwość do zakup łóżka kontynentalnego. To stosunkowa nowość na polskim rynku, lecz szybko zyskująca na popularności. Ten model łóżka jest bardzo często spotykany w USA oraz w Skandynawii, ze względu na oferowaną wygodę zwykle pojawia się w wysokiej klasy hotelach. Łóżko kontynentalne różni się budową od łóżka ramowego: posiada solidną podstawę w formie skrzyni, na której bezpośrednio położony jest materac. Niektóre modele sprzedawane są z wbudowanym materacem. Zwykle łóżko kontynentalne posiada także miękki, wygodny zagłówek. Ten model jest niezwykle komfortowy, zapewnia kręgosłupowi optymalne oparcie, jest polecany osobom, które liczą na maksymalną wygodę w czasie nocnego wypoczynku.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.