Jak wybrać łóżko młodzieżowe wspólnie z nastolatkiem?

2021-01-31

Pokój nastolatka rządzi się własnymi prawami, o czym wie każdy rodzic, a moment, w którym dziecko przekształca się w nastolatka, jest okresem sporych zmian, w tym tych dotyczących wystroju i wyposażeniu pokoju. Jednym z najważniejszych elementów pokoju dla młodzieży jest oczywiście łóżko, na którym to nastolatkowie spędzają wiele czasu także i w dzień. Jak wybrać łóżko młodzieżowe wspólnie ze swoim dzieckiem, by było ono wygodne, praktyczne i sprawiało mu radość?

Zalety wspólnego wyboru łóżka

Nastolatek to osoba już niemal dorosła i wysoce świadoma, która posiada już często bardzo rozwinięty zmysł estetyczny, a do tego ma jasną wizję na temat tego, jaki styl jej odpowiada i jak ma wyglądać jej pokój. Dlatego też, urządzając pokój młodzieżowy, należy kierować się zasadą, że to nastolatek powinien zadecydować o efekcie końcowym, a rodzic powinien pełnić tylko rolę doradcy, podsuwając tylko propozycje rozwiązań w momencie, gdy nastolatek nie będzie mógł się zdecydować pomiędzy rozmaitymi dostępnymi opcjami. 

Rodzaj łóżka a pokój i komfort użytkowania

Łóżka młodzieżowe występują w wielkiej rozmaitości, a wszelkie rozważania na temat ich zakupu zależy zacząć od ustalenia ich rozmiaru. Minimalna szerokość łóżka, zapewniająca komfort i możliwość regeneracji, co bardzo ważne jest przecież w przypadku osób młodych, aktywnych zarówno umysłowo, jak i fizycznie, to 90cm, chociaż powinno się zakupić łóżko jeszcze szersze, jeżeli pozwala na to wielkość pokoju. 

Co do długości, tutaj trzeba kierować się wzrostem nastolatka i być jednocześnie wysoce przewidującym, gdyż nastolatkowie w dzisiejszych czasach są często bardzo wysocy i o ile dla dorosłego zazwyczaj kupuje się łóżko o długości 200cm, wielu nastolatków już osiągnęło ten wzrost, a przecież rosnąć będą oni do 21. roku życia, dlatego też warto uwzględnić to w swoich obliczeniach.

Nie każdy pokój jednak pozwala na umieszczenie dużego łóżka, gdyż wtedy nastolatek nie będzie miał wystarczającej ilości miejsca na inne aktywności, dlatego też popularnością cieszą się łóżka składane. 

Szczególną uwagę trzeba też poświęcić wyborowi materaca i tego, by zapewniał on nastolatkowi komfort, będąc też dobrym dla zdrowia kręgosłupa. Najlepiej jest, by nastolatek sam przetestował materac przed zakupem, co wiele sklepów dziś umożliwia.

Łóżko tapicerowane – najlepszy wybór dla nastolatka?

Zastanawiając się nad tym, jak wybrać łóżko młodzieżowe, powinno się brać pod uwagę chęć wyróżnienia się i oryginalności, którą pała nastolatek. Dlatego też często najlepszym wyborem dla niego będzie łóżko tapicerowane, które pozwala na wybór obicia o dowolnym kolorze, które może być także wzorzyste. Dzięki temu łóżko będzie nie tylko prezentować się ciekawie i oryginalnie, ale i pasować będzie do reszty pokoju, co dla wielu nastolatków jest bardzo ważne, gdyż nieład i kontrast według nich charakterystyczne są dla pokojów dziecięcych, a nastolatkowie bardzo chcą uniknąć takich skojarzeń, domagając się traktowania takiego, jakie należne jest dorosłym, dlatego sami powinni wybrać odpowiadające im obicie.  

Jak się okazuje, wybór łóżka młodzieżowego nie jest więc trudny i można łatwo to zrobić, pomagając nastolatkowi w podjęciu decyzji, jednak ta ostateczna powinna należeć wyłącznie do niego.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.