Jak wybrać materac do łóżka – poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania

2021-11-26

Być może to łóżko jest sercem sypialni, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że nawet najpiękniejsze nie poprawi naszego komfortu snu, jeśli nie zainwestujemy w odpowiedni materac. Jak znaleźć ten, który będzie odpowiadał naszym potrzebom w największym stopniu? Osoby poszukujące idealnego rozwiązania muszą odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Czy dwie osoby w jednym łóżku mogą spać na jednym materacu?

Materac, który znajdzie się w sypialni małżeńskiej, ma do spełnienia szczególnie trudne zadanie. Odpowiada przecież za możliwie jak najwyższą jakość snu obojga partnerów. Osoby zastanawiające się nad tym, jak wybrać materac do łóżka często zadają więc pytanie o to, czy lepszym rozwiązaniem będzie jeden uniwersalny model, czy też dwa materace dostosowane do indywidualnych potrzeb małżonków. 

Decydując się na dwa materace zwykle zwraca się uwagę na to, że jest to rozwiązanie korzystniejsze dla zdrowia i komfortu każdego z użytkowników. Niestety, należy liczyć się również z tym, że nie mamy wcale do czynienia z opcją wolną od wad. Największym utrudnieniem wydaje się obecność strefy mniejszej twardości, która pojawia się tam, gdzie materace łączą się ze sobą. Strefa ta utrudnia korzystanie z materacy, przed zakupem dobrze jest więc zminimalizować tego rodzaju ryzyko. Można to zrobić choćby poprzez upewnienie się, że oba modele mają taką samą wysokość i sposób szycia. Mimo wszystko, partnerzy, którzy mają zwyczaj spać przytuleni do siebie, mogą nie być w pełni zadowoleni z tego rozwiązania.

Wybór jednego, uniwersalnego materaca często uważany jest za opcję bardziej praktyczną, choćby dlatego, że oznacza mniejszy wydatek. Jeśli jednak partnerzy znacznie różnią się gabarytami może się okazać, że potrzeby jednego z nich będą zaspakajane w mniejszym stopniu niż potrzeby tego drugiego. Problem ten można zniwelować stawiając na model bardziej elastyczny. Ten dostosuje się do zróżnicowanej wagi ciała użytkowników w znacznie większym stopniu.

Czy to prawda, że drogie materace są zawsze lepsze od tych charakteryzujących się przystępną ceną?

Cena materaca, który wybieramy do łóżka jest uzależniona od co najmniej kilku czynników. Kluczową rolę odgrywają w jej kontekście surowce oraz komponenty, z których go wykonano. Nietrudno więc domyślić się, że wzrost ceny można łączyć ze wzrostem jakości. Jeśli zatem zależy nam na rozwiązaniu, które posłuży nam przez lata, droższy model z pewnością okaże się dobrym pomysłem. Komponenty wysokiej jakości gwarantują nie tylko wytrzymałość, ale i większą odporność na nacisk. Przyczyniają się też do tego, że można liczyć na bardziej stabilne podparcie kręgosłupa. Tańsze materace przez pewien czas niczym nie ustępują renomowanym modelom, z czasem jednak deformują się. Początkowo mamy do czynienia ze zmianami, które nie są widoczne gołym okiem. Wymiana materaca przeważnie nie znajduje się wysoko na liście działań, jakie planujemy podejmować w związku z wystrojem sypialni. Mając to na uwadze dobrze jest wychodzić z założenia, że zakupiony powinien być najlepszy model, na jaki aktualnie nas stać.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.