Jak wybrać szafę na ubrania?

2021-05-30

Szafa na ubrania jest nieodłącznym elementem wyposażenia każdego mieszkania. Wielu z nas nie wyobraża sobie bez niej mieszkania. Oprócz tego, że przechowujemy w niej ubrania, w wielu przypadkach służy również jako schowek na rzeczy, które są niezbędne w życiu codziennym i chcielibyśmy je ukryć, aby nie zaburzały harmonii naszego wnętrza. Wielu z nas stoi bądź stało przed wyborem tej jedynej, wymarzonej. Każdy z nas zadaje sobie wówczas pytanie- jaką szafę wybrać?

Jak wybrać szafę na ubrania?

W pierwszej kolejności należy dokonać analizy wnętrza swojego mieszkania i odpowiedzieć sobie na pytanie: czy nasze mieszkanie jest na tyle duże, aby móc pozwolić sobie na pojemną, wyposażoną w wiele innowacyjnych rozwiązań do przechowywania ubrań szafę? Czy może mała przestrzeń naszego mieszkania, zmusza nas do wyboru małej, funkcjonalnej szafy, która nie przytłoczy pomieszczenia i nie będzie kolidowała z innymi meblami znajdującymi się w pomieszczeniu. Poza gabarytem szafy musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakich rozwiązań systemowych poszukujemy, czy szafa powinna posiadać wbudowane szuflady, jaki mechanizm otwierania drzwi preferujemy, czy szafa posiada dodatkowe funkcje takie jak, obecność lustra, oświetlenie czy „cichy domyk”. Ważną kwestią będzie również ustalenie, jaki kolor i styl musi posiadać mebel, tak aby dobrze wkomponował się w naszą aranżację wnętrza. 

Jaka szafa do niewielkich wnętrz?

Małe wnętrza, wydawałoby się, są proste w ich aranżacji. Nic bardziej mylnego! Zakup mebla do takich pomieszczeni musi być bardzo przemyślany. Szafa powinna być funkcjonalna, pojemna, wyposażona w dodatkowe rozwiązania do przechowywania ubrań, zachowując drobny gabaryt. Dobrze, jeśli będzie posiadała drążek na ubrania wiszące, półki do przechowywania rzeczy leżących oraz szuflady na bieliznę. Wybierając szafę dedykowaną do małej przestrzeni, szukajmy takiej, która będzie wysoka, najlepiej zabudowana pod sufit, dzięki czemu zyskamy więcej miejsca do przechowywania, bez straty cennej przestrzeni w naszym domu. Zwróćmy również uwagę na kolor i materiał, z którego została wykonana. Najlepiej sprawdzi się szafa w jasnych kolorach z lustrzanymi drzwiami, gdyż optycznie rozjaśni i powiększy przestrzeń. Rozwiązaniem, które pozwoli również zachować trochę miejsca, będą drzwi przesuwne. 

Duże wnętrza – duża szafa

W dużych przestrzeniach, jeśli chodzi o wybór szafy na ubrania, mamy pełną dowolność. Możemy pozwolić sobie na szafy modułowe w dowolnej kolorystyce, które będą łączyły funkcjonalność i szereg udogodnień w jej korzystaniu. Na rynku meblarskim jest dostępna ogromna ilość rozwiązań, które sprawią, że duża szafa będzie pełnić funkcję garderoby, w której będziemy mogli nie tylko trzymać ubrania, ale także biżuterię, akcesoria sportowe czy sprzęty gospodarstwa domowego. Oświetlenie, szuflady na biżuterię, drążki na spodnie to tylko nieliczne udogodnienia, których możemy szukać w pojemnych szafach. Jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać potencjał takiego mebla, dodatkowych rozwiązań szukajmy u sprzedawców, którzy z pewnością pomogą w optymalizacji takiej szafy. 

na zdjęciu powyżej zaprezentowano elegancki model szafy ze sklepu www.witek.pl

Szafa na ubrania w przedpokoju

Jeśli decydujemy się na zakup szafy na ubrania, która stanie w przedpokoju zwróćmy uwagę na jej wymiary. W wielu mieszkaniach przedpokoje bywają wąskie, dlatego zadbajmy o to, żeby szafa nie była głęboka. W tego typu rozwiązaniach znajdziemy wysuwane drążki ubraniowe, więc nie musimy obawiać się, że szafa nie będzie posiadała możliwości przechowywania rzeczy „na wisząco”. Świetnym rozwiązaniem pod względem funkcjonalności, będzie szafa, która będzie posiadała również możliwość wieszania kurtek, parasolek, a także siedzisko służące do zakładania butów wraz z możliwością ich przechowywania. Świetnie sprawdzi się też mebel z lustrzanymi drzwiami. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Omówiliśmy kwestię dotyczącą wielkości szafy pod metraż pomieszczenia, w którym docelowo ma stanąć. Nie zapominajmy przy tym o jakości. Meble wykonane z naturalnego drewna odznaczają się wyższą jakością, ale niestety też ceną. Meble wykonane ze sklejki są słabsze pod względem jakości, ale zaletą jest ich konkurencyjna cena. Dodatkowo szeroki wachlarz oklein sprawia, że nasza przyszła szafa na ubrania będzie imitowała naturalne drewno, może być jednokolorowa- matowa lub w połysku, bądź być imitacją betonu architektonicznego, który w ostatnim czasie zyskał na popularności.

Wniosek jest jeden: szafa na ubrania to „must have” w każdym mieszkaniu. Pomaga utrzymać porządek, a jej ponadczasowy styl pełni również funkcję dekoracyjną w naszym mieszkaniu.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.