Czym są herbicydy?Jak stosować bezpiecznie herbicydy?

2023-05-04

Aby osiągnąć wysokie oraz jakościowe plony z uprawy rolniczej konieczne jest, aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki do rozwoju. Rośliny muszą mieć odpowiednie warunki klimatyczne, biologiczne i glebowe. Szkodniki, chwasty i rośliny ekspansywne utrudniają rozwój roślinom uprawnym, ponieważ ograniczają im dostęp do wody i światła oraz do składników pokarmowych zawartych w glebie. Jak przeciwdziałać chwastom? Skuteczne w tym zakresie są herbicydy.

Czym są herbicydy?

Herbicydy dostępne na ogrodniczy.com, są środkami chwastobójczymi, które są często wykorzystywane przy uprawach rolnych i ogrodniczych. Ich działanie jest układowe lub kontaktowe. Działanie układowe polega na tym, że herbicydy są wchłaniane przez liście lub korzenie, co stopuje procesy fizjologiczne. Natomiast działanie kontaktowe polega na niszczeniu części roślin, z którymi mają bezpośredni kontakt. Herbicyd może być selektywny albo totalny. Selektywne niszczą daną grupę roślin albo dany gatunek. Skutecznie zwalczają chwasty jednoliścienne np. miotła zbożowa czy chwastnica lub chwasty dwuliścienne takie jak mak polny, komosa czy przytulia czepna. Preparaty totalne niszczą wszystkie rośliny. Zazwyczaj stosuje się je podczas przygotowań do założenia plantacji. Skutecznie oczyszczają teren ze wszystkich roślin. Herbicyd powinien być odpowiednio dobrany w stosunku do rodzaju upraw oraz grupy roślin, z którymi rolnik walczy. Środki ochrony powinno stosować się naprzemiennie, co zwiększy skuteczność w walce z niechcianymi roślinami.

herbicydy

Jak stosować bezpiecznie herbicydy?

Podczas stosowania herbicydów zawsze występują czynniki ryzyka, które wpływają na bezpieczeństwo roślin. Przestrzegając instrukcji, która jest zapisana na etykiecie produktu, można być pewnym, że roślin będą bezpieczne. Zawsze warto zwracać uwagę na swoje bezpieczeństwo podczas przygotowania preparatu. Środki ochrony roślin mogą być niebezpieczne dla człowieka. Jeżeli nastąpi wypadek podczas pracy z herbicydami, to na etykiecie są zawarte wszelkie instrukcje co robić w takiej sytuacji.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.