Nawozy do uprawy warzyw

2021-12-13

Coraz więcej osób posiadających własne ogrody decyduje się na przeznaczenie jego części pod uprawę warzyw i owoców na własne potrzeby. Dzięki temu wiedzą, co jedzą.

Kiedy i jak stosować nawóz do warzyw?

Do prawidłowego wzrostu wszystkie rośliny potrzebują światła, wody i odpowiednich składników mineralnych. Z tego względu stanowisko dla roślin powinno być wybrane zgodnie z ich potrzebami. Składniki odżywcze można zapewnić im poprzez prawidłowe nawożenie.

Najczęściej nawóz do warzyw ze sklepu Ogrodniczy stosuje się na jesień lub na wiosnę. Czasami stosowanie nawozów mineralnych należy powtórzyć wczesnym latem (do czerwca). W przypadku tych ostatnich należy stosować się do zaleceń producenta odnośnie dawek i okresów karencji.

Naturalny nawóz do warzyw

Coraz większa liczba ogrodników decyduje się na ekologiczną uprawę warzyw i owoców. Dzięki temu plony charakteryzują się wspaniałym smakiem i aromatem, a ponad to są zdrowe i całkowicie bezpieczne dla zdrowia.

Nawozy naturalne mogą być pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, zawierają wszystkie składniki potrzebne do prawidłowego wzrostu roślin i dobrego plonowania.

Do najpopularniejszych nawozów naturalnych należą:

  • obornik,
  • kompost,
  • gnojówki,
  • rośliny zielone.

Największe trudności sprawia obornik, ponieważ jest trudno dostępny i na dodatek trzeba za niego płacić. Można zastąpić go obornikiem suszonym lub prasowanym dostępnym w sklepach z nawozami.

Kompost może wyprodukować każdy ogrodnik i jest całkowicie bezpłatny. Uzyskuje się go ze wszystkich odpadów roślinnych gromadzonych w kompostowniku ustawionym w zacienionym miejscu. Po przefermentowaniu gotowy jest do użycia.

Gnojówki jako nawóz do warzyw mogą być pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Pierwsze można pozyskać od rolników prowadzących hodowlę zwierząt, drugie można przygotować samodzielnie. Najlepsza jest gnojówka z pokrzyw, która bogata jest w potas, fosfor i inne składniki mineralne.

Rośliny zielone jako nawóz do warzyw wymagają najwięcej pracy i czasu. Z tego względu wykorzystuje się je głównie jako etap przygotowania pola pod uprawę warzyw.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.