Rodzaje zamków – opis i zastosowanie

2019-07-07

Nikt nie chciałby, aby ważne dla niego przedmioty dostały się w niepowołane ręce. Przed taką sytuacją może ustrzec dobry zamek meblowy. Jaki rodzaj wybrać? Najważniejsze informacje znajdują się w tym artykule.

Zamki standardowe

Podstawowy podział zamków wynika ze sposobu ich montażu i zastosowania. Wyróżnia się:

zamek baskwilowy
  • zamek baskwilowy – idealny do wysokich szaf jedno- lub dwuskrzydłowych, pozwala na jednoczesne zamknięcie góry i dołu mebla;
  • zamek centralny – zwykle stosowany do szafek z wieloma szufladami, umożliwia zamknięcie wszystkich szuflad za jednym zamachem;
  • zamek skrzynkowy (kasetkowy) – najczęściej spotykany w skrzynkach pocztowych i sejfach;
  • zamek ryglowy (kwadratowy) – standardowo wykorzystywany w szafkach biurowych;
  • zamek żaluzjowy – wyposażony w specjalne zaczepy, które podczas zamykania rozchodzą się na boki zahaczając o specjalną blaszkę zaczepową;
  • zamek nakładany lub wpuszczany – te dwa rodzaje różni jedynie sposób montażu (odpowiednio: na zewnątrz lub wewnątrz szafki).
    Warto zauważyć, że niektóre zamki mają różnorodne zastosowanie. Na przykład zamki baskwilowe dobrze sprawdzą się nie tylko w szafach, ale także w żaluzjach.

Zamki do szkła i drzwi przesuwnych

Jako że szkło jest bardzo kruchym materiałem, standardowe zamki nie znajdą tu zastosowania. Należy wykorzystywać takie, które zostały stworzone specjalnie dla szklanych powierzchni.
W przypadku drzwi przesuwnych można wybierać spośród zamków wciskanych i żaluzjowych, wiele z nich dostępnych jest na belbem. Zamki żaluzjowe stosowane do tego rodzaju drzwi mają wyjątkowo precyzyjny mechanizm.

Wybór solidnego zamka to gwarancja spokojnego snu. Może to być zamek baskwilowy, centralny lub ryglowy, ale najważniejsze, aby dobrze chronił to, co najcenniejsze.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.